Legacy

Former Atheletes

NAME EVENT
SYDNEY 2000
Lisa de la Motte Swimming 100m Butterfly
Wickus Nienaber Swimming 100m Breaststroke
Lucky Bhembe Athletics Marathon
Priscilla Mamba Athletics 5000m
Musa Simelane Boxing Featherweight (57kg)
Mfan’khona Dlamini Taekwondo
ATHENS 2004
Mphelave Dlamini Athletics 200m
Gcinile Moyane Athletics 200m
Wickus Nienaber Swimming 100m Breaststroke
BEIJING 2008
Temalangeni Dlamini Athletics 400m
Isaiah Msibi Athletics 1500m
Luke Hall Swimming 50m Freestyle
Sanele Dlamini Swimming 50m Freestyle
LONDON 2012
Sibusiso Matsenjwa Athletics 200m
Phumlile Ndzinisa Athletics 400m
Luke Hall Swimming 50m Freestyle
BARCELONA 1992
Robinson Stewart Athletics - 100/200m
Sipho Dlamini Athletics - 800/1500m
Isaac Simelane Athletics - 5000/4000m
Mfanasibili Mnisi Boxing
ATLANTA 1996
Victor Shabangu
Isaac Simelane
Dan Mathunjwa  
NAME EVENT
Commonwealth Games – Manchester 2002
Siphesihle Mdluli Athletics – 5000m
Bongiwe Mndzebele Athletics – 800m
Musa Simelane Boxing
Thokozani Masuku Boxing
Vusi Simelane Boxing
Wikus Nienaber Swimming
Lisa De La Motte Swimming
Eric Maseko Weightlifting
Thabo Makhato Weightlifting
Commonwealth Games – Kuala Lumpur 1998
Basil Howe Athletics – Team Manager
Kenneth Makhanya Athletics – Team Coach
Julie Cory Athletics – Marathon
Elphas Ginindza Athletics – Marathon
Rose Nicholson Aquatics – Manager
Celma Nienaber Aquatics – Coach
Wickus Nienaber Aquatics – 100/200m Breaststroke
Amanda Gilbertson Aquatics – 100/200m Backstroke
Mickey Levey Boxing – Manager
Mbongisele Masilela Boxing – Coach
Roman Dlamini Boxing – Flyweight
Thokozane Masuku Boxing – Bantamweight
Theo Pteiffer Lawn Bowling – Manager
Dave Tolson Lawn Bowling
Dave Bramely Lawn Bowling
Terence Smith Lawn Bowling
Leon Takis Lawn Bowling
Marianna Goddard Lawn Bowling
Dawn Squires Lawn Bowling
Wendy Vickery Lawn Bowling
Geraldine Thomas Lawn Bowling
Karin McGravie Lawn Bowling
Jack Reeve Lawn Bowling
Don Blignaut Rugby – Manager
Martin Gallagher Rugby – Coach
Robert Oostegettel Rugby
Frederick Hawley Rugby
Hans Moolman Rugby
Michael Nann Rugby
Garth Way Rugby
Johhannes Uys Rugby
Muzi Dlamini Rugby
Hentry Murinda Rugby
Stuart Hulley Rugby
Walter Wade Rugby
Paul Hoffman Weightlifting
Thabo Makatu Weightlifting
Commonwealth Games – Victoria ‘94
Dan Mavuso Athletics -Coach
Ndumiso Mdziniso Athletics- 400/800m
Sipho Dlamini Athletics – 5000m
Isaac Simelane Athletics – 10 000m
Elphus Ginindza Athletics - Marathon
Sandile Shongwe Boxing - Coach
Robert Lukhele Boxing – Trainer
Patric Kekane Boxing
Sibusiso Mkhonta Boxing
Nobleman Motsa Gymnastics
Mick Weinstock Gymnastics – Coach
Olga Scott-Long Gymnastics – Official
Liz James Lawn Bowls
Wendy Vickery Lawn Bowls
Mariana Goddard Lawn Bowls
Dawn Squires Lawn Bowls – Manager
Tom Gama Shooting
Joe Gama Shooting
Keith Dukes Shooting
John Morris Shooting
John Harding Shooting
John Organ Shooting
Ann Harding Swimming – Coach
Gavin Hoare Swimming
Daniela Menegon Swimming
Horst Sayler Weightlifting – Coach
Mbuso Magongo Weightlifting
Commonwealth Games – Auckland 1990
Victor Gamedze Athletics
Khanyisile Lukhele Athletics
Isaac Simelane Athletics
Tom Dlamini Athletics
Liz James Bowling
Mariana Goddard Bowling
Cynthia Thompson Bowling
Wendy Vickery Bowling
Hayley Abrahams Bowling
John Kemp Bowling
Dave Goddard Bowling
Dave Clark Bowling
Remington Shongwe Swimming
Derick Foss Shooting
Tom Gama Shooting
John Morris Shooting
Dave Goud Shooting
Paul Hoffman Weightlifting
Absalom Shabangu Weightlifting
Commonwealth Games – Edinburgh 1986
Leonard Makhanya Boxing
Sam Hlawe Athletics
Gideon Mthembu Athletics
Sibusiso Athletics
NAME EVENT
All Africa Games – Maputo 2011
Luke Hall Swimming
Welcome Nhlabatsi Swimming – Coach
Phumlile Ndzinisa Athletics – 200/400m
Sibusiso Matsenjwa Athletics – 100/200m
Mancoba Nyoni Athletics – 400m
Muzi Mabuza Athletics – Coach
Sithembiso Mkhwanazi Boxing
Musa Ngoza Boxing
Samuel Tsambokhulu Boxing – Coach
Fanana Dlamini Boxing – Coach
Sanele Ginindza Taekwondo – 57kg
Mcebo Mahlalela Taekwondo – 48kg
Sibusiso Mdluli Taekwondo – 54kg
Bheki Nkambule Taekwondo – 68kg
Ndo Sibandze Taekwondo – 74kg
Sithandile Dlamini Taekwondo – 72kg
Bongani Manyatsi Taekwondo – Manager
Sandile Mchunu Taekwondo – Official
Bongani Nxumalo Taekwondo – Coach
All Africa Games – Abuja Nigeria, 2003
Wickus Nienaber Swimming
Desmond Fakudze Taekwondo
Sindi Buthelezi Taekwondo
Makhosi Shabalala Weightlifting
Thabo Makhato Weightlifting
Allen Mathonsi Tennis